in

Is It Cheaper To Buy Water At Costco?

Yes Costco sells distilled water but only at select stores. I have looked for distilled water at locations in Texas, California, Utah, New York, Hawaii and every Costco store I have ever been in with no luck.

But what’s the best and most cost-effective way to keep your home constantly filled with spring-fresh or purified water? Turns out, if you have a Costco membership, you can get shipments of water delivered to your door at a remarkably affordable price—a benefit of which even long-term members seem to be unaware.

With over 111 million members, Costco is more than succeeding at delivering on its promise of bringing people the best prices possible — to an extent. There are actually some items that Costco offers not quite the best deal on.

The Costco Distilled Water Price is the cheapest I have ever paid for distilled water from a grocery store. The only way to get cheaper distilled water is to make it at home with a water distiller. The bulk distilled water Costco box included 6 1-gallon bottles of distilled water.

How much does a 20 lb carton of paper cost at Costco?

Costco can save you a pretty penny on your printing and copying needs, as well — 50 pennies per ream, actually. A 20-pound, 10-ream carton of Universal 92 bright copy/printer paper will cost you $39.99 at Costco, which comes out to about $4 per ream. Amazon’s Choice is, not surprisingly, the AmazonBasics brand.

And as a plus, they’re microwaveable when purchased in cup form for added convenience. At Costco, a 24-pack of Nissin Cup Noodles are $7.29, or 30 cents per cup. At Walmart, a 30-pack — that’s greater bulk — is more than double the per-unit price at 62 cents per cup.

Kirkland brand organic peanut butter is just $11.99 for two 28-ounce jars, which comes out to about 22 cents an ounce. Compare that price to about 25 cents an ounce for Target’s Simply Balanced brand. Amazon sells a few brands of organic peanut butter that are less expensive, but most of them contain sugar.

A can of Similac Pro-Sensitive formula is $1.10 an ounce at Amazon, but just $1.03 an ounce at Costco.

Walmart price: 69 cents an ounce. It takes a mature tree an entire season to produce just a gallon of maple syrup, which is why it’s one of the more expensive grocery items. But that doesn’t stop people from eating it. There are cheaper alternatives, but they contain artificial flavors and high fructose corn syrup.

Boston Market price: $9.99 per half chicken, plus two sides. Cooked rotisserie chicken makes for a quick and easy hot dinner in a pinch, but there’s a price to pay for the convenience — unless you’re shopping at Costco. Members can pick up a fully cooked, hot and ready-to-serve chicken for just $4.99.

A 21-pack of popular Scotch-Brite nonscratch sponges costs $16.60 — or 79 cents each — at Amazon. At Costco, however, that same 21-pack will only set you back $15.49, or 74 cents each. At Target, the same style and brand of sponge is sold in packs of nine for $8.39. That comes out to 93 cents per sponge.

How much does vitamin D milk cost at Costco?

It’s always good to know the cost of one of the most common purchases. Costco sells 2 gallons of Vitamin D milk for $5.99, which is about $3.00 per gallon.

Walmart offers the strawberry Pop-Tarts for 11.4 cents per package, while it costs 25.9 cents per package at Costco. Costco’s Pop-Tarts are nearly three times more expensive than Walmart’s. Good to know for your last-minute breakfast needs.

And while Walmart is famous for their “roll-back” pricing and price matching with competitors, there are still some items that are more expensive than at Costco. The only way to tell which store is cheaper is by comparing unit price, since quantity size can differ.

Sharing is caring, don’t forget to share this post with friends !

What do you think?

154 Points
Upvote Downvote

Leave a Reply

Your email address will not be published.

What's the longest a Pokémon can stay in a gym?

What’s the longest a Pokémon can stay in a gym?

How Many Mcdonalds Were There In 1971?